Eucharystyczny Ruch Młodych
ERM to...
KIM JESTEŚMY?
- Jesteśmy międzynarodową wspólnotą dzieci i młodzieży, która pragnie poznawać Chrystusa ukrytego w Eucharystii.
- Stajemy się prawdziwymi chrześcijanami dzięki głębokiej więzi z Jezusem- Hostią.
- Źródłem naszego życia, naszej nadziei i radości jest Eucharystia. Czerpiemy z niej światło i moc, by wnosić pokój do naszych domów, szkół i przyjaźni.
- Uczymy się wzrastać w miłości oraz kochać ludzi tak, jak Bóg nas umiłował.
- Owocami naszej relacji z Chrystusem dzielimy się z tymi, których On stawia na naszej drodze.
- Jako młodzi uczniowie Jezusa budujemy swoje życie na silnym fundamencie, jakim jest Słowo Boże.
- Idziemy w świat z uśmiechem na twarzy, by otwierać innym drogę do Boga, który nadaje sens i piękno naszemu życiu.
CELE ERM
- Wdrażać dzieci do czynnego udziału we Mszy św. oraz innych form kultu Eucharystii;
- Ukazać Jezusa Eucharystycznego jako Przyjaciela;
- Rozbudzić w dziecku pragnienie modlitwy i nauczyć różnych jej form;
- Rozwijać postawy eucharystyczne: współofiarowania, postawę wobec Słowa Bożego, postawę jedności i miłości oraz wdzięczności;
- Uczyć dzieci systematycznej pracy nad sobą;
- Pogłębiać więź dzieci z Kościołem i zaprawiać do apostolstwa.
HISTORIA ERM
I. Korzenie - Apostolstwo Modlitwy
Duchowość Eucharystycznego Ruchu Młodych związana jest z Apostolstwem Modlitwy. Stowarzyszenie to zostało zapoczątkowane we Francji w II połowie XIX wieku w jezuickim seminarium. Czytaj więcej... o tym, jak młodzi seminarzyści zapragnęli żyć Eucharystią i jak odkryli wartość codziennej Modlitwy Ofiarowania. (konferencja o. Claudio Barriga SJ o początkach Apostolstwa Modlitwy, którą wygłosił na KSA w Pniewach w 2009 roku)
II. 1914 - powstanie Krucjaty Eucharystycznej
Kilkadziesiąt lat później, na międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Lourdes w 1914 r. stwierdzono potrzebę utworzenia dla dzieci organizacji o profilu eucharystycznym. Po orędziu papieża Benedykta XV, wzywającym dzieci całego świata do modlitwy o pokój, w 1916 r. jezuita o. Bessier zakłada Krucjatę Eucharystyczną jako organizację dla dzieci w ramach Apostolstwa Modlitwy. Pierwsze oddziały powstały we Francji, a następnie Krucjata szybko rozszerzyła się w innych krajach. W 1921 r. Benedykt XV dokonał oficjalnego zatwierdzenia Krucjaty. Następny papież Pius XI zaraz po swojej koronacji w 1922 r. udzielił błogosławieństwa "rycerzom eucharystycznym", których liczba dochodziła już wtedy do 900 tysięcy.
III. 1925 - pierwsze wspólnoty Krucjaty w Polsce
Na terenie Polski Krucjata została założona przez św. Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. Zetknąwszy się z Krucjatą we Francji, zapragnęła objąć jej działaniem dzieci w Polsce. Po porozumieniu się z O. Bessier'sem TJ i otrzymaniu aprobaty na to dzieło, Matka Ledóchowska zakłada pierwsze koło Krucjaty w Pniewach k/Poznania 1 stycznia 1925 r. Dzięki poparciu władz kościelnych Sekretariat Krucjaty w Pniewach wydaje od października tegoż roku pismo "Hostia" i "Orędowniczek Eucharystyczny", a na terenie Polski powstają coraz liczniej koła Krucjaty. W 1927 r. generalnym dyrektorem Krucjaty na całą Polskę zostaje mianowany O. Józef Bok TJ i Księża Jezuici obejmują wydawnictwo czasopisma "Hostia" . Krucjata stale się rozwija tak, że w 1939 r. osiąga liczbę około 200 tysięcy członków. Druga wojna światowa przerwała w Polsce wspaniały rozwój Krucjaty. Po wojnie w latach 1945-49 w niektórych rejonach Polski powstały jeszcze koła Krucjaty. Ostatni ogólnopolski zjazd diecezjalnych dyrektorów odbył się 1 lipca 1947 r. Wzięło w nim udział 37 kapłanów. Dalsze wydarzenia w Polsce uniemożliwiły prowadzenie Krucjaty jako oficjalnej organizacji dla dzieci.
IV. 1960 - przekształcenie Krucjaty w Eucharystyczny Ruch Młodych
We Francji od 1960 r. Krucjata Eucharystyczna zaczyna działać w nowym stylu, jako nowy ruch. Za radą Jana XXIII przybiera on nazwę: Eucharystyczny Ruch Młodych. Po latach kryzysowych Ruch ten odradza się i od 1970 r. uniezależnia się od Apostolstwa Modlitwy, działając w porozumieniu z odpowiednią Komisją w ramach Episkopatu Francji. Podobnie kształtują się dzieje ERM w Belgii. Natomiast we Włoszech i Hiszpanii Krucjata Eucharystyczna przekształca się w ERM, pozostając nadal jako sekcja mło-dzieżowa w ramach Apostolstwa Modlitwy. Z terenu krajów Europy ERM przenika do krajów Ameryki Łacińskiej: Meksyk, Brazylia, Kolumbia, Wenezuela, Paragwaj. Aktualnie ERM jest ruchem międzynarodowym i obejmuje 3 miliony młodych na całym świecie.
SPOTKANIA ERM-u W NASZEJ PARAFII ODBYWAJĄ SIĘ W SOBOTY
g. 10:00 grupa młodsza
g. 12:00 grupa starsza
Znajdź nas na: facebook.com/ermwlodawa
Z życia parafi
Tajemnice klasztornego ogrodu
Tajemnice klasztornego ogrodu Pierwsza powieść fabularna o historii,...
WięcejUpamiętnienie Męczennika
Zakończyliśmy budowę pomnika o. Kajetana Młynarskiego . Uroczyste...
WięcejJadłodzielnia we Włodawie
Zapraszamy mieszkańców Włodawy i okolic do korzystania z jadłodzielni....
WięcejZapraszamy do sklepu
Zapraszamy do sklepu Paulinianum przy klasztorze. Z okazji ostatnich Dni...
Więcej