Parafia Św. Ludwika we Włodawie

Jarmark Pauliński

Zapraszamy na coroczny

jarmark_logo.jpg (165 KB)

w niedzielę po 25 sierpnia

zobacz na stronie:

jarmarkwlodawa.paulini.pl

Facebook
Instagram
YouTube

Jarmark Pauliński we Włodawie nawiązuje do dawnych tradycji jarmarków włodawskich.

Ludwik Konstanty Pociej niedługo po nabyciu dóbr włodawskich uzyskał od króla Jana III Sobieskiego przywilej pozwalający organizować we Włodawie dwa jarmarki: dwutygodniowy na Zielone Świątki i czterotygodniowy na św. Michała. 7 sierpnia 1726 r. otrzymał od Augusta II przywilej pozwalający organizować we Włodawie jarmark na prawosławne Uspienije, co uwzględniając różnice kalendarza wypadało 27 sierpnia.

21 listopada 1746 r. Jerzy Flemming uzyskał od króla Augusta III przywilej jarmarczny dla Włodawy na św. Bartłomieja w dniu 24 sierpnia.

Włodawskie jarmarki odbywały się na przeciwległym brzegu Bugu, na wprost Włodawy, gdzie powstało miasteczko Włodawka (dziś nieistniejące), jako osada targowa i zabużańska dzielnica Włodawy. Włodawa stała się także centralnym punktem transportu rzecznego na linii Bug-Wisła i jednym z najważniejszych portów rzecznych Bugu.

W 1820 r. Zofia Zamoyska uzyskała od władz carskich zezwolenie na wznowienie jarmarków po wschodniej stronie Bugu, pomimo iż rzeka stanowiła wówczas granicę pomiędzy Królestwem Polskim a Cesarstwem Rosyjskim. Ponownie rozkwitł handel, przez Włodawę przechodziły wielkie ilości wołów sprzedawanych z Ukrainy do Królestwa. Urządzono nawet specjalną „kwarantannę” na polach niedaleko wsi Suszno, gdzie przed dalszym transportem sprawdzano zdrowotność bydła.

Termin współczesnego jarmarku nawiązuje do odpustu ku czci św. Ludwika i dawnego terminu największego jarmarku wolego na Uspienie. Sama uroczystość św. Ludwika przypada 25 sierpnia, jednak odpust jest obchodzony w najbliższą niedzielę po tym terminie. Jarmark rozpoczyna się już w poprzedzającą sobotę. Wydarzenia kulturalne rozpoczynają się także już od sobotniego wieczoru i trwają przez całą niedzielę. Uroczysta suma odpustowa jest celebrowana w niedzielę o godz. 10:30.

Jarmark Pauliński oferuje wiele atrakcji. Koncerty, konkursy, gry, zabawy - dla dzieci i dla dorosłych. Stoiska prezentacyjne, edukacyjne i handlowe oraz poczęstunki z kuchni ogrodowej. Dla dzieci przygotowujemy place zabaw.

Z życia parafi

24 Godziny Męki Pańskiej

24 Godziny Męki Pańskiej

Więcej
Rezurekcja

Rezurekcja

W naszej parafii obchodzimy procesję rezurekcyjną w jej właściwym czasie,...

Więcej
Wielki Tydzień

Wielki Tydzień

Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 Adoracja...

Więcej